Tomáš Sedláček

Tomáš Sedláček patří k nejvýraznějším českým ekonomům posledních dvou desetiletí. Jeho vliv přesáhl hranice akademické obce díky originálnímu propojování ekonomie s filozofií, etikou a kulturní historií. Narodil se 23. ledna 1977 v Praze, ale dětství strávil v Helsinkách a Kodani, kde jeho otec působil jako zástupce Československých aerolinií.

Kosmopolitní prostředí formovalo jeho schopnost kriticky reflektovat ekonomické jevy v širším civilizačním kontextu.

Vzdělání a akademická dráha

Studoval teoretickou ekonomii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal doktorát s prací o etických aspektech ekonomických teorií a obdržel Hlávkovu cenu. Klíčovým mezníkem bylo stipendium na Yaleově univerzitě v roce 2006, kde byl zařazen mezi pět nejperspektivnějších mladých ekonomů působících v USA.

Zkušenost na Yale posílila jeho přesvědčení, že ekonomie by neměla být jen technickou disciplínou, ale měla by se zabývat širšími filozofickými otázkami.

Poradenská a veřejná role

Ve 24 letech se stal nejmladším členem ekonomického poradního týmu prezidenta Václava Havla. Později spolupracoval s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou a podílel se na jednáních se Světovou bankou a OECD.

Šestnáct let působil jako hlavní makroekonomický stratég ČSOB a byl zakládajícím členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), kde ovlivňoval hospodářskou politiku.

Ekonomie jako filozofický projekt

Sedláček redefinoval ekonomii jako humanitní disciplínu. Jeho kniha Ekonomie dobra a zla (2011), přeložená do 22 jazyků, sleduje vývoj ekonomického myšlení od sumerských eposů po současné finanční trhy. Kritizuje redukci ekonomie na technokratickou vědu a vrací jí filozofický rozměr, v němž se střetávají otázky morálky, štěstí a smyslu života.

Za své myšlenky získal Německou cenu za ekonomickou knihu a byl zařazen mezi 100 nejvlivnějších globálních myslitelů.

Kritika kapitalismu a vize udržitelnosti

Sedláček patří mezi kritiky nekonečného ekonomického růstu a usiluje o nové ekonomické vyprávění pro Evropu. Poukazuje na negativní dopady spotřebního kapitalismu na životní prostředí a společenskou nerovnost. Navrhuje přechod k ekonomice založené na kvalitativních ukazatelích blahobytu namísto kvantitativního růstu HDP.

Mezi jeho hlavní témata patří ekologická transformace, investice do obnovitelných zdrojů a rozvoj cirkulární ekonomiky.

Globální přesah

Sedláček přednášel na Světovém ekonomickém fóru v Davosu a spolupracoval s Evropskou komisí na strategii "Nového vyprávění pro Evropu".

Jeho myšlenky ovlivnily debaty o udržitelném rozvoji v rámci OSN. Přesto zůstává kritickým pozorovatelem globalizace a varuje před ztrátou lokálních specifik ekonomik v éře nadnárodních korporací. Jeho syntéza ekonomické erudice a filozofického pohledu z něj činí jednu z nejoriginálnějších postav současného ekonomického myšlení.

Tomáš Sedláček

Žádné epizody nenalezeny.

REset filtrů
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.